Sídlo firmy:

TURBOSOLAR, s.r.o.
K Pernštejnu 625
593 01 Bystřice nad Pernštejnem
tel.: +(420)773 099 859

Pobočka:

TURBOSOLAR
Gajdošova 7
615 00 Brno - Židenice
tel.: +(420)533 432 332

IČO: 286 22 910
DIČ: CZ 286 22 910
www.heliostar.cz
heliostar@heliostar.cz

Ochranná známka
HELIOSTAR

Stěnové vytápění


Podlahové vytápění bylo prvním úspěšným představitelem z rodu sálavých vytápění. Ta obstarávají pohodu a dobré vnitřní klima. Stěnové vytápění je nyní téměř na stejném rozvojovém stupni jako podlahové vytápění: pohoda při minimální pokojové teplotě vzrůstá.


Nízkoteplotní stěnové vytápění má takřka stejný vývoj jako podlahové vytápění. V pořízení je sice o něco nákladnější, avšak přináší některé dodatečné přednosti. Vytváří ideální klima, je zvláště flexibilní při projektování a použití a přináší nové možnosti pro zimní stanoviště a památkové chráněné budovy.Před několika lety bylo stěnové topení technicky obtížné realizovat. Zkušenost podnikatelů v bytové výstavbě a nasazení měděných trubek zde udělalo průlom.

Stěnové vytápění - příští stadium vývoje


Podlahové vytápění bylo prvním úspěšným představitelem z rodu sálavých vytápění. Ta obstarávají pohodu a dobré vnitřní klima. Stěnové vytápění je nyní téměř na stejném rozvojovém stupni jako podlahové vytápění : pohoda při minimální pokojové teplotě vzrůstá. To je zdravotně ideální stav. Venkovní stěny domů "vyzařují" při obvyklém vytápěcím systému chlad do místnosti. Se stěnovým vytápěním se to obrací. Dříve chladné venkovní stěny vyzařují jen teplo do místnosti. Tím vystačíme s nízkou teplotou v místnosti. To přináší nové možnosti pro využití alternativních energií jako např. solární kolektory, tepelné čerpadlo. Na druhé straně neexistují pro stěnové vytápění (na rozdíl od podlahového) žádná omezení co se týče maximálních povrchových teplot. To umožňuje dokonce stavět obvodové stěny podstatně silnější než ostatní stěny a tím působit obdobně jako kachlové krby - teplé a přitom zvukově izolační bariéry. Stěnové vytápění způsobuje minimální víření prachu a nabízí volbu jakéhokoliv povrchu podlahy.

Nové možnosti pro zimní stavební práce a památkové chráněné objekty


Obvyklé topné systémy je možno na stavbě instalovat teprve po provedení vnitřních omítek. Stěnové vytápění je ale možno připravit mnohem dříve. Tím se vylučuje riziko poškození mrazem, které hrozí při mnohých stavbách v průběhu zimy. V zimních měsících jsou mimoto nabídky stavebních prací často levnější a pracovní síly jsou bezvadné. To jsou přednosti pro stavebníky. Budovy s památkově chráněnými fasádami je možno izolovat pouze zevnitř, nikoli zvenku. S vnitřní izolací ale stejně existuje riziko vzniku plísní. Stěnové vytápění odstraňuje i toto riziko.

Technika stěnového vytápění


Stavba podlahového a stěnového vytápění je podobná : ohřátá deska je oddělená izolační vrstvou od chladné hmoty a vyzařuje teplo do místnosti. U podlahového vytápění je touto deskou betonová mazanina, u stěnového vytápění pak vrstva omítky. Omítka byla také až do nedávné doby největším problémem stěnového vytápění, protože má asi jen desetinu pevnosti betonové mazaniny. S "odizolováním" omítky od nosné zdi vzniklo před několika lety nebezpečí, že se ztratí soudržnost. Mimoto trvale "pracuje" stále ohřívaný a ochlazovaný trubkový systém.
Jedno z řešení, které se osvědčilo již před 15ti lety, je od saltzburgské firmy, která vyvinula systém tvořený různě cik-cak tvarovanými měděnými trubkami, připojovanými na dvě upevněné rozdělovací - sběrací trubky. Předpokladem byla zvláště malá tepelná roztažnost měděných trubek.
Stěnové vytápění na vnitřní příčky je možné montovat přímo na povrch zdiva, bez tepelné izolace a následně omítnout. Část tepla, která se ztratí příčkou, je pro sousední místnost tepelným ziskem. Nevýhodou při tom je, že příčky jsou využívány často na umístění nábytkových stěn a někdy jsou nežádoucí i tepelné zisky do vedlejších místností. Obvyklé použití stěnového vytápění je proto na vnitřní straně venkovní obvodové stěny. Stěna je pak obložena potřebnou vrstvou izolace. Stěnové vytápění vytváří útulné prostředí a přitom vystačí se sníženou spotřebou energie.

Měď u stěnového vytápění vítězí


Bez nízké tepelné roztažnosti mědi by nebylo možné zajistit stálost omítkové vrstvy. Při použití měděných trubek je možno druh omítky i izolace volit téměř libovolně. Naproti tomu tepelná roztažnost plastových trubek, která je 10krát až 20krát větší, životnost omítkové vrstvy výrazně snižuje. Měděné trubky mohou vést teplonosnou látku prakticky o libovolné teplotě. Tím se nabízí použití stěnového vytápění i pro zvláště teplé stěny - jestliže to charakter budovy vyžaduje. Oproti alternativním plastovým trubkám, ukazuje se u měděných trubek prakticky neomezená životnost a elasticita. Neomezená životnost systému zajišťuje i neprostupnost měděných trubek pro kyslík a ostatní plyny. To zaručuje, že kvalita vody se nemění. U systému z plastových trubek, které nejsou opatřeny speciální protidifúzní bariérou, existuje reálné nebezpečí vzniku "slizu" a následných poruch průtoku.

Dva další argumenty hovoří pro použití měděných trubek v systémech stěnového vytápění. Jednak je to určitá schopnost odstínění obytného prostoru proti biologicky nežádoucím účinkům různého "elektromagnetického znečištění". A jednak snadná lokalizace polohy měděné trubky pomocí jednoduchého přístroje na hledání kovových předmětů. To u plastové trubky není možné, kde tak hrozí daleko větší riziko poškození hřebíčkem nebo vrtákem.


Rozsáhlý článek ke stažení ZDE


Kontakt | O webu heliostar.cz | E-mail | Pagerank | Výměna odkazů  | webdesign

© 2010 TURBOSOLAR, s.r.o. - www.heliostar.cz, všechna práva vyhrazena