Sídlo firmy:
TURBOSOLAR, s.r.o.K Pernštejnu 625
593 01 Bystřice nad Pernštejnem
tel.: +(420)773 099 859
Pobočka:
TURBOSOLARGajdošova 7
615 00 Brno - Židenice
tel.: +(420)533 432 332
IČO: 286 22 910
DIČ: CZ 286 22 910
www.heliostar.cz
heliostar@heliostar.cz
Ochranná známka
HELIOSTAR
Sluneční kolektory
Ohřev vody sluncem je jedním z nejstarších způsobu využití slunečního záření. Zařízení, která to umožňují se nazývají sluneční kolektory. Sluneční kolektory pohlcují sluneční záření a proměňují jej na teplo, které pak akumulujeme ve vodě, vzduchu... Akumulované teplo se využívá všude tam, kde je potřeba teplo dodávat.
Sluneční kolektor pracuje na principu skleníkového efektu. Teplo se zachytává pod skleněným (nebo jiným průsvitným) krytem v absorbéru, který se ohřívá a odevzdává teplo, teplonosnému médiu, které může být voda, vzduch, olej, apod. Tmavá barva absorbéru odráží asi 10% dopadajícího slunečního záření. Některé kolektory bývají pokryty tzv. selektivním nátěrem, který zvyšuje absorbci tepla v kolektoru (snižuje úniky) a také je trvanlivější než běžná černá barva. Má také malou emisivitu v oblasti infračerveného záření. Absorbéry jsou obyčejně vyráběny z mědi anebo hliníku. Měď je sice dražší než hliník, ale lépe vede teplo a méně koroduje. Jako izolace se většinou používá skleněná vata nebo různé formy PU, ale i vakuum. Rám absorbéru nebo celá vana je z hliníku, plastu, železa, ale může být i ze dřeva. O kolektorech by se toho dalo napsat hodně, ale to necháme lidem, kteří chtějí psát knihy.
Stručně by jsme mohli kolektory rozdělit do 3 základných skupin a to:
- kapalinové
- vzduchové
- photovoltaické
Všechny kolektory mají své uplatnění, nejvíc se však používají kapalinové kolektory, hlavně na ohřev teplé vody. Celoročně se dá pomocí slunečních kolektorů ušetřit až 80% nákladů na ohřev teplé vody a cca 30 - 40% nákladů na topení. Stále více se začínají kapalinové kolektory používat na ohřev vody v bazénech.
Protože na ohřev teplé vody se v naších podmínkách spotřebuje více než 1/3, některé údaje hovoří až o 2/3 všech energií, které se u nás vyrobí, je velice zajímavé, ať už po stránce ekologické nebo ekonomické, řešit tento ohřev pomocí slunečných kolektorů. Na tento účel se nejlépe hodí kapalinové kolektory, takže se při nich trochu zdržíme a povíme si co se s nimi dá dosáhnout a na co by jsme se měli zaměřit při jejich výběru.
Jinak na kolektor nahlíží odborník vědec, kterého zajímá účinnost kolektorů, jakou má spektrální selektivní vrstvu, jakou má emisivitu atd. Prostého člověka zajímá hlavně aby to bylo levné, aby to "fungovalo" a kolik na tom ušetří. Při návrhu slunečních kolektorů si musíme položit několik otázek:
- Co všechno chceme pomocí kolektorů řešit?
- Ohřev vody?
- Topení?
- Bazén?
- Chceme kolektory používat celoročně?
- Máme je kam umístit?
- Kolik chceme investovat?
- Kdy se nám vrátí investice?
- Jaké dotace jsou na kolektory?
To jsou jenom některé z otázek, které si musíme položit předtím než se pustíme do montáže kolektorů. Kolektory nejsou levná záležitost a když si je dáme namontovat bez uvážení, můžeme mít více starostí než užitku. V případě slunečních kolektorů neplatí známé "co je dražší je také lepší !!!"
Na ohřev vody na zalévaní zahrádky, vám plně vyhoví černý sud, nebo černá hadice a ani na ohřev vody v bazénu není potřeba kolektorů se spektrálně selektivní vrstvou, zato na topení vám hadice postačovat nebude a i plochý kolektor bez spektrálně selektivní vrstvy bude nedostačující. takže co poradit? Kolektory nejsou jako bonbóny a nemůžete je také takto kupovat. Každý systém je osobitý a musí se samostatně řešit.
Nejlépe je, když se pomocí kolektorů řeší více věcí najednou např. nahrazují střešní tašky, nebo jsou jako výplň jako do zábradlí, oplocení a podobně. Pak je jejich návratnost nejlepší. A potom pozor na množství kolektorů. Když je kolektorů více jak je potřeba máte někdy větší problém než kdyby nebyly žádné. Slunci nerozkážete aby nesvítilo, když jsou prázdniny, nebo jste na dovolené ... A co potom? Všechno se samozřejmě dá řešit, ale to stojí čas i peníze. Takže rada: před zakoupením kolektorů se poraďte s nezávislým odborníkem, který vám poradí, který kolektor je pro vás vhodný !!! Klidně se můžete obrátit i na nás rádi Vám pomůžeme.
V bývalé ČSSR se vyráběly kvalitní kolektory, které patřily mezi světovou špičku a i v dnešní době se u nás vyrábí několik druhů kvalitních kolektorů, ze kterých si můžete vybrat. Jako příklad uvedu kolektor HELIOSTAR 400, je to zatím jediný plochý vakuový kolektor, který se vyrábí ve světě. Jeho prvopočátky spadají do bývalé ČSSR - Žiar nad Hronom. Podle mého názoru, nejhezčí kolektor, který je u nás k dostání a jeden z nejúčinnějších kolektorů vůbec, je kolektor HELIOSTAR T2.
Za zmínku stojí i kolektory firmy EKOSOLARIS a SOLAR POWER, i když podle mého názoru se kolektorům HELIOSTAR nevyrovnají ani vzhledově ani co se týče ceny a návratnosti investice.
I když je u nás k dostání dostatek slunečních kolektorů, stále mi tady chyběl sluneční kolektor, který by byl technicky porovnatelný s uvedeními kolektory, ale byl by levnější. Takový "lidový kolektor". Po několika pokusech nakonec vznikl "lidový kolektor", který se vzhledově vyrovná a dokonce i předčí dnes vyráběné kolektory, technicky je na jich úrovní a co se ceny týče je cca o 2.000 Kč levnější než v současnosti nejlevnější vyráběný kolektor.
Rám kolektoru je vyroben s plastových profilů firmy DECEUNINCK s profilů které se používají na výrobu plastových oken. Absorbér je celoměděný, opatřen speciálním nástřikem (který využívají vojska NATO na obrněných transportérech, aby byly "neviditelné"), protože rám kolektorů je vyroben z profilu z kterého se vyrábějí plastová okna, vzhledově i rozměrově se dá přizpůsobovat požadavkům investora (mužem vyrobit i oblé kolekory, jako falešné okno na fasádě, jako výplň do zábradlí, oplocení ...). Pomocí uvedeních kolektorů se dá vytvořit celá fasáda jako kolektor ! Proč bychom zateplovali polystyrénem fasádu, když ji mužem zateplit pomocí kolektorů, a ještě nám to vyrábí teplo na ohřev vody a topení. Na fasádu, oplocení, zábradlí, Vám stát peníze nedá, ale na kolektor, Vám dá až 50% státní dotace a ještě ušetříte 50% - 70% celoročních nákladů na topení a ohřev vody. Tím, že jsou kolektory umístěné na fasádě budov, získáme omnoho více výhod, než když je umístíme do střechy nebo nad střechu. Některé z výhod umístění kolektorů na fasádu:
- systém je levnější
- protože kolektor je na fasádě a ne na střeše jsou kratší rozvody do strojovny, méně izolace na rozvody
- bezproblémová údržba kolektorů a rozvodů
- jednodušší a levnější montáž
- vzhled kolektorů se dá přizpůsobit vzhledu oken
- odpadají ocelové nebo hliníkové konstrukce pod kolektory, nemusíme řešit statiku budov jako u rovných střech
- zabezpečená bezpečnost obsluhy - v případě poškození nemusíme na střechu
- jednodušší uzemění
- hezký architektonický prvek
- protože kotelna (boiler) je většinou v suterénu - lépe se tam dostaneme s rozvody
- nižší tepelné ztráty v rozvodech
- rychlejší návratnost investic
- variabilita - rozměry se dají přizpůsobit požadavkům investora (architekta)
- kolektor slouží jako tepelná izolace budov
- tím, že je kolektor na fasádě ve svislé poloze, nešpiní se tolik a tím dosáhneme vyšší účinnosti
- tím, že jsou kolektory ve svislé poloze nedochází k jejich přehřívání v letných měsících a nejsou zapadány sněhem v zimních měsících
Kontakt | O webu heliostar.cz | E-mail | Pagerank | Výměna odkazů | webdesign
© 2010 TURBOSOLAR, s.r.o. - www.heliostar.cz, všechna práva vyhrazena